Kiwanis
Club of Redlands
P.O. Box 1102, Redlands, Ca. 92373
Serving the Children of the World

HOME

ABOUT US

MEETING/FACTS

PROGRAM TOPICS

CLUB HISTORY

HALL OF FAME

FOUNDATION
  LEGACY CIRCLE
  SCHOLARSHIP INFO
  CHALLENGE GRANTS
  CLAIMING FUNDS
  SCHOLARS

PROJECTS

Year Granted Recipient's  Name College Attended Honoree
1982 Christopher Classen UCSB Rich Kennedy
1982 Karen Derfer UCSB na
1983 Gregory Staviski Point Loma na
1983 Norma Chaffin Eureka na
1984 Rhonda Meier UC San Diego na
1984 Holly Stuck UC Berkeley na
1984 Elise Buel Crafton Hills na
1984 Jason McKinstry UC Riverside J.Sayoon
1985 Mark Smith BYU Charles Dibble
1985 Michele McMahon Stanford na
1985 Keith Carlson Wheaton na
1986 Quynh (Krystle) Pham Stanford Serrao
1986 Mark Eis GM Mgmt. na
1987 Christopher Slaughter Harvey Mudd Harry Blackstone III
1987 Tricia Ann O'Connor Biola Gordon Bassett
1987 Tim Radsick Harvey Mudd Richard Hardy
1988 Marguerite Baty St. Olaf's Hubert Brannon
1988 Helen Lee UCLA Luther Holden
1988 Marvin Lee Yale Run Through Redlands
1988 Stephen Hobson Wheaton Horace Hinckley
1989 Marissa Tirona Swarthmore Charles Dibble
1989 Rachel Moore U. of Alabama Ward Miller
1989 John Sim UCLA Scott Eickman
1989 John Flores Stanford Danny Hoye
1990 Pablo Herrero MIT Herbert Wilson
1990 Colin Nance Princeton Urban Derkum
1990 Nicola Kean UCLA Marge & Lew Pierce
1991 Leo Medrano II Stanford Run Through Redlands
1991 Judith Crowell U of R Krantz
1991 Scott Crist Stanford E. Larson
1992 Steve Bordelon Harvey Mudd Horace Hinckley
1992 Jeff Martin Westmont William Umbach
1992 Diane McMahon Northwestern Jim Butler
1993 Amy Lee UC Berkeley Charles Dibble
1993 Raul Martinez Harvey Mudd Charles Ronin
1993 Keith Smith Pepperdine Niles Fletcher
1994 Elizabeth Bawden Wheaton Larry Moore
1994 Ramesh Kumar unk Paul Ulmer
1994 Timothy Lesko UCR Martin Munz
1995 Deborah Brown Stanford Luther Holden
1995 Andrew Hsiao unk Lew & Marge Pierce
1995 Brian Croxall BYU Bill Nance
1996 Sumati Bansal unk Urban Derkum
1996 Nadia Kounang Cornell James Celano
1996 Nicole Varner Notre Dame Bill Schindler
1997 Stephanie Earney Westmont Frank Moore
1997 Yazmin Flores Pomona Don Eickman
1997 Stephen Marshburn unk Run Through Redlands
1998 Karim El-Sharief unk Dick Weisberg
1998 Melissa Bartley unk Charles Dibble
1998 Celeste Fine Harvard Rich Kennedy
1999 Becky Imoe unk J. D. Megason
1999 Jennifer Mammano unk David Arsy
1999 Janet Hsiao unk Ron Severson
1999 Melissa Ferguson unk Jerry Fields
2000 Jana Heywood unk Carole King
2000 Patrick Sears unk Urban Derkum
2000 Kathryn-Tshann Grimm unk Rex Cranmer
2000 Jessica Marzullo unk Dr. Mike Talbert
2001 Christopher Potts UC Santa Barbara Urban Derkum
2001 Kenny S. McGuane U of R Jim Bueermann
2001 Chelsea Bell UC Santa Barbara Helen Ludwig
2001 Emily Lehrman Stanford Donna Ferracone
2001 Erin B. Carlstrom Yale Larry Munz
2002 Kristine Lee Claremont-McKenna Bob Romero
2002 Razia Baqai UCLA Larry Statler
2002 Rebecca Nolin Davidson College Urban Derkum
2002 Natalie Reider Chapman Hank Snowden
2002 Mathew Millet UC Riverside & Irvine Joe Budd
2003 Marbre Stahly-Butts Columbia George Anderson
2003 Faysal Saab UCLA Urban Derkum
2003 Karen Cohoe USC Ron Severson
2003 Aaron Laycook UC Santa Barbara Tom Davis
2003 Alejandro Grau USC Rich Bawden
2004 Jennifer Barich Santa Clara Univ. Russ Huston
2004 Jonathan Guidry UC San Diego Dr. Myron And Harriet Talbert
2004 Zack Rubin Harvey Mudd Robert Cooch
2004 Sylvia Soo UC Irvine Robert Romero
2004 Jeffrey Mounzer UC San Diego Ken King
2004 Combiz Abdolrahim UCLA Will Langford
2004 Lynsy Koslik Harvey Mudd Helena Allen
2005 Melissa Blaine Cal State Sn Bdno Helena Allen
2005 Jill Cohoe UC Berkeley Dave Maupin
2005 Grant Hollis IV Univ. of the Pacific Dick Foerster
2005 Stephanie Kuelbs Loyola Marymount Rick Foster
2005 Megan Munz San Diego State Kathleen Albrektson
2005 Anthony Wimer Harvey Mudd Urban Derkum
2005 Oliver Palmer Princeton Jerry Fields
2006 Kathryn Frost TBD Urban Dekum
2006 Martin Terrazas TBD Helena Allen
2006 Jennifer Wang Stanford Bob Break
2006 Natalie Knight TBD Joe Walloch
2006 Christopher Mayer USC Mike Kuhn
2006 Ryan Rhee TBD Tim Murone
2006 Andrew Lane-Lawless Skidmore Bob Evans
2007 Rory Andrews TBD Bob Moore
2007 Ayesha Punjabi TBD Donna Ferracone
2007 Kami Tolar TBD Dick Foerster
2007 Mark Langer Tom Davis
2007 Raymundus Butabutar TBD Mike Talbert
2007 Kristine Nguyen UC Berkeley Harriet Talbert
2007 Christine Bennett TBD George Talbert
2008 Lavinia Mitroi TBD Bob Denham
2008 Arnela Slovic TBD Tim Murone
2008 Lacie Padilla TBD Bob Romero
2008 Alexander Hill TBD Bob O'Connor
2008 Jessica Simone TBD Lynn O'Connor
2008 Alison Olson TBD Ernie Owen
2008 Chelsea Vance TBD Bob Break
2009 Casey Hubbell TBD David Regalado
2009 Brock Morris Cal Poly, SLO Martin Munz
2009 Aaron Opdyke Cal Poly, SLO Cherry Bordelon
2009 Caitlin Fee TBD Donna Ferracone
2009 Abigail Fisher TBD Ann Davis-Schultz
2009 John Whitmer Cal Poly, SLO Myron "Mike" Talbert
2009 Layla Subhani UCR? Sue Patterson